Тютюнові компанії знову підвищили ціни на сигарети більше ніж того вимагали ставки акцизу

З 1 липня 2010 року в Україні зросли акцизи на сигарети з фільтром, зокрема, мінімальна ставка акцизу на пачку сигарет зросла з 2,3 до 3,0 гривень. 30 червня на сайті Державної податкової адміністрації з’явилася інформація про встановлені тютюновими компаніями ціни на сигарети, які будуть вироблятися з липня і на які поширюються нові ставки акцизу.

Виявилося, що транснаціональні тютюнові корпорації Філіпп Морріс та Джапан Тобакко Інтернешнл вирішили знов підвищити ціни на сигарети на величину суттєво більшу, ніж вимагають нові ставки акцизу. На дешеві марки (Оптима, Президент, Магна, Тройка та інші) ціну пачки підвищено на 1,5 гривні, хоча зростання акцизу та ПДВ вимагало підвищення цін на такі марки лише на 1 гривню. Ціна пачки сигарет Bond та Monte-Carlo зросте з 6,25 до 8 гривень, хоча якби безподаткова частка ціни залишилася  незмінною, ціна цих марок мала складати 7,35 гривні. Ціни на дорогі марки (LM, Chesterfield, Marlboro, Winston, тощо) зростають на 2 гривні. Наприклад, ціна пачки сигарети Winston мала б зрости з 7 до 8,1 гривні, але насправді вона зросла до 9 гривень. Ціна пачки Marlboro зростає до 11 гривень і тепер, нарешті, ціни зрівняються з російськими та молдавськими, де пачка Marlboro зараз коштує відповідно 45 рублів та 17 лей.

Тютюнові корпорації змушені додатково підвищувати свої безподаткові ціни, щоб зберегти рівень прибутків, бо, як показують дані різноманітних опитувань населення, українці курять все менше. Так, за даними КМІС,  якщо в  2005 р. курило 62% усіх чоловіків, то в 2009 р. – 47%, у жінок зменшення за цей період з 17% до 6,6%. Вперше зменшення куріння зафіксовано і Держкомстатом. Кількість проданих сигарет скорочується, і для задоволення вимог закордонних акціонерів місцеві менеджери тютюнових компаній, на словах виступаючи проти подорожчання сигарет, вимушені все більше збільшувати ціни.

Цінова політика тютюнових корпорацій показує, що у держави є ще резерви для подальшого підвищення акцизів, бо тютюнові корпорації не бояться втратити ринок через надмірне підвищення цін.

В Україні за останні два роки акциз на сигарети підвищувався 5 разів і кожного разу тютюнові корпорації отримували додатковий прибуток під прикриттям такого підвищення (див. мал). Наприклад, в липні 2008 року пачка сигарет Bond коштувала 2,3 гривні, з яких безподаткова частина ціни складала 1,45, а в липні 2010 вона вже коштує 8 гривень, а безподаткова частина ціни зросла більш ніж вдвічі – до 3,20 гривень. Загальний же індекс інфляції в Україні за період з липня 2008 по липень 2010 року склав лише 24%.

Треба зазначити, що дві інші транснаціональні тютюнові корпорації, які працюють в Україні – Брітіш Амерікен Тобакко та Імперіал Тобакко, поки що або взагалі не підняли ціни на свої марки, або підняли їх відповідно до підвищення податків. Можливо, це пояснюється тим, що вони вже суттєво підвищили свої ціни в попередні рази. Наприклад, в липні 2008 року сигарети марки «Прима срібна» коштували 1,4 гривні, з яких безподаткова частина ціни складала 94 копійки, а в липні 2010 така пачка вже коштує 6 гривень, з яких безподаткова частина ціни складає 1,95 гривень.

Законом про підвищення акцизів Кабінету Міністрів України було доручено у межах повноважень, визначених Законом України “Про ціни і ціноутворення”, забезпечити надходження встановлених акцизних зборів без підвищення роздрібних цін на товари та послуги. Але уряд не має повноважень обмежувати розбірні ціни на тютюнові вироби. Згідно чинного законодавства виробники та імпортери тютюнових виробів самостійно встановлюють максимальні роздрібні ціни на свої вироби, а уряд мусить лише слідкувати за тим, щоб роздрібні торговці не перевищували цих встановлених цін.

Борці за вільну від куріння Україну закликають всіх тих українців, хто все ще продовжує курити, припинити забезпечувати з власної кишені зростання доходів державного бюджету та прибутки акціонерів закордонних тютюнових корпорацій і нарешті припинити курити. Людина, яка кине курити сьогодні, зекономить набагато більше грошей, ніж раніше.

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: