За 9 місяців поточного року до українського бюджету надійшло 9,5 млрд. гривень від акцизу на тютюнові вироби

За підсумками 9 місяців 2010 року, за даними ДПА, український бюджет від тютюнових акцизів отримав 9,5 млрд. гривень. Це на 3,3 млрд. гривень більше, ніж за аналогічний період в 2009 році. Якщо ж порівнювати ці дані з січнем-вереснем 2008 року, до початку суттєвого підняття акцизів державою, то тоді держава отримала лише 2,3 млрд. гривень.

Таке збільшення надходжень до бюджету стало результатом трьох суттєвих підняттів акцизів, які відбулися у вересні 2008, у травні 2009 та липні 2010 року.

Частка акцизу в ціні сигарет, яка до початку підвищення акцизів у   2008 році складала в середньому лише 50 копійок, зараз становить 3 гривні, тобто в грошовому вимірі ставка акцизу зросла в 6 разів. У вересні 2010 року бюджет отримав 1,28 млрд. гривень, а січні-вересні 2008 року середньомісячні надходження від тютюнових акцизів складали лише 256 млн. гривень, тобто у 5 разів менше.

«Як ми бачимо, політика підвищення акцизів є дуже ефективною, – говорить Костянтин Красовський, завідуючий відділом із контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень МОЗ України. – Надходження до бюджету продовжують зростати, а кількість курців в Україні невпинно зменшується. Так, результати найбільшого дослідження поширеності куріння за всю історію України – «Глобальне опитування дорослого населення щодо вживання тютюну» (GATS) підтвердили, що поширеність щоденного куріння за останні 5 років в Україні суттєво зменшилась.  Якщо у 2005 р. щоденно курило 37,2% людей від 15 років і старше, то в 2010 вже 25,5%. В ході цього опитування курців просили показати пачку сигарет, яку вони курять. Молдавські та російські пачки показало лише 1,5% опитаних. Це і є справжнім рівнем контрабанди сигарет до України і явним доказом того, що підвищення акцизів не призвело до навали контрабанди сигарет, яким лякала тютюнова індустрія», – додає пан Красовський.

Нагадаємо, що зростання надходжень в бюджет завдяки підвищенню ставок акцизу не є головною метою оподаткування тютюнових виробів. У Рамковій Конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну, яку Україна ратифікувала 2006 року, зазначено, що цінові заходи є в першу чергу ефективним і важливим засобом скорочення споживання тютюну різними групами населення, особливо молоддю.

Нагадаємо, що 23 вересня 2010 року прем’єр-міністр Росії Володимир Путін затвердив «Концепцию осуществления государственной политики противодействия потреблению табака на 2010 – 2015 годы», яка передбачає зменшити  поширеність тютюнокуріння в Російській Федерації за наступні 5 років з 39% до 25%. Одним з головних напрямків російської Концепції є підвищення акцизів на тютюнові вироби. Вони будуть збільшені до середньоєвропейських, тобто частка акцизу в ціні пачки складатиме не менше 60%.  В Україні ця частка за останні два роки зросла з 19% до 40%, що все ще суттєво менше мінімального рівня країн ЄС.

Контактна особа:

Устінова Олександра

Координатор прес-центру

Коаліції громадських організацій

«За вільну від тютюнового диму Україну»

044 278 48 95

095 828 13 38

o.ustinova@krasni.com.ua

Поділитися новиною: